प्रशासनकै आडमा क्रसर डनको दादागिरीः ज्यान मार्ने र घरमा आगो लगाइदिने धम्की

0
185
Five cats looking around a field.

पूर्व पश्चिम राजमर्ग अन्तर्गत धनुषाको ढल्केबर बजारसँगै पूर्वमा टाँसिएरै रहेको बसही खोला। भूमाफियाहरुले अवैध दोहन तथा खोला अतिक्रण गर्दा त्यसबिरुध्द मिथिला नगरपालिका ५ का श्रीपुर गाउँबासी डेढवर्ष अघि जुरमुराएका थिए।

गाउँलाई जोखिममै पार्ने गरी २५ फिटसम्म गहिरो विघौं खोला अवैध उत्खनन् तथा अतिक्रमण गरी प्लटिंग गर्दा श्रीपुर गाउँले डेढवर्ष अघि त्यसलाई रोक्न एक्सनमा उत्रेका थिए। कति दिन त क्रसर, टिपरमालिक र प्रहरी प्रशासनसँग विवाद पनि भयो। तर पनि उनीहरु डटेर अवैध उत्खनन् गर्ने टिपर, एक्स्काभेटर र चालकलाई समेत कारबाही गर्न ईलाका प्रहरी कार्यालय ढल्केबरलाई जिम्मा लगाए। प्रहरीले छाड्दै गए।

एकदिन मिथिला नगरपालिका प्रमुख हरिनारायण महतोकै एक्स्काभेटर तथा टिपर प्रयोग गर्दै बसही खोलामा गैरकानुनी उत्खनन् गरिँदै थियो। स्थानीय गएर रोक्ने प्रयास गरे। नरोकिएपछि ढुंगामुढा गरे। एक्स्काभेटरको सीसा फुट्यो। घटनाबारे ईलाका प्रहरी कार्यालयमा त्यसको छलफल भयो। मेयरको एक्स्काभेटरको सीसा फुटाएकोमा उल्टै गाउँलेलाई १५ हजार रुपैयाँ जरिवाना तिर्ने निर्णय भयो। गाउँलेले आफै चन्दा उठाएर जरिवाना तिरे।

ढल्केबरका स्थानीय चर्चित जग्गा व्यापारी राजाराम महतोले ठुलो उद्योग खोल्ने र गाउँलेलाई जागिर दिने नाममा पूर्व पश्चिम राजमार्गसँगै टाँसिएको बसही खोला पुल नजिकको खोला बग्ने जग्गा कौडीको भाउमा स्थानीयसँग किने। व्यापारी राजारामले श्रीपुर गाउँलाई जोखिममा पार्ने गरी दक्षिण छेउबाट माटो खनेर उत्तरतर्फ खोला पुरेर विघौं जग्गा प्लटिंग गरे। जुन अहिले करोडौंको भाउमा बेचिरहेका छन्। केही घडेरीमा घर समेत निर्माण गरिएको छ। 

तर खोला साँघुरिएपछि श्रीपुर गाउँ बाढीको जोखिममा पुगेको छ। त्यसको पनि गाउँलेले चर्को विरोध गरे। तर प्रहरी प्रशासनले उनीहरुमाथि कारबाही गर्नुको साटो उल्टो गाउँलेलाई नै असहयोग क्रसर, टिपर साहु, नगरप्रमुख र जग्गा व्यापारीलाई सहयोग गरिरहे।

प्रहरी प्रशसनकै संरक्षणमा अवैध रुपले खोला दोहन गरिरहँदा २०७५ जेठ महिनामा गाउँका युवा र स्थानीयले जनकपुरबाट पत्रकार समेत बोलाए। ‘हामीले बोलाएपछि पत्रकारहरु स्थलगत रिपोर्टिंग गरेर समाचार सम्प्रेशण गरेपछि बसही खोलामा अवैध उत्खनन नियन्त्रण भयो। तर केही दिन पश्चात पुनः उत्खनन जारी नै रह्यो,’ गाउँलेको तर्फबाट बसही खोलाको अवैध उत्खनन विरुद्ध नेतृत्व गर्ने युवा सुनिल महतोले भने। ‘त्यसै क्रममा भूमाफिया, क्रसर तथा टिपर मालिकले प्रहरीकै आगाडी चेतावनी दिँदै भन्ने गर्थे। आज या भोली २-३ जना मर्छन्, अनि शान्त हुन्छ। जे जे गर्नु छ गर। यसरी नै हामी जस्ता युवालाई क्रसर तथा टिपर मालिकले डराउने धम्काउने काम गरिरहे। तर हामी निरन्तर विरोध गरिरह्यौं।’

crosser-don4.jpg

गाउँलाई नै जोखिममा पारेर भइरहेको खोलाको गैरकानुनी उत्खनन् विरुद्ध अभियानमा लागेका श्रीपुरका २४ वर्षीय युवा दिलीपकुमार महतोको पुस २५ गते एकाबिहानै टिपरले किचेर हत्या भयो। घर नजिकैको औरही खोलामा अवैध रुपले भइरहेको उत्खनन् रोक्न जाँदा स्थानीय चुरियामाई प्रशोधन क्रसर उद्योगका मालिक विपीन महतो समेत मिलेर पहिला रडले प्रहार गरी घाइते बनाएर टिपरले किचेर दिलीपको हत्या गरेको प्ररीले ठहर गरिसकेको छ। हत्या आरोपी विपीनसहित चारजनालाई प्रहरीले पक्राउ गरेर अनुसन्धान गरिरहेको छ।

दिलीपका दियादी भाई पर्ने सुनिलले भने ‘म बसही खोला र दिलीप औरही खोलाको अवैध दोहन विरुद्धको अभियानको नेतृत्व गर्दै आइरहेका थियौं। दिलीप दियादीमा पर्ने मेरो दाई हो। उहाँ कसैसँग डराउनु हुन्नथ्यो। त्यसैले उहाँलाई नै पहिले मार्ने क्रसरमालिकले योजना बनाए। त्यसमा प्रहरी प्रशासन र अन्य क्रसर तथा टिपर मालिकको समेत संलग्नता हुनसक्छ। मुचुल्का नै नगरी शव उठाउने कुराले पनि त्यसको पुष्टि हुन्छ।’

दिलीपको हत्या गर्नु दुई दिनअघि मात्र पक्राउ परेका क्रसर सञ्चालक विपीनले छोरालाई सम्झाएर राख्न बुबा रामजीवन महतोलाई घरमै पुगेर चेतावनी दिँदै नत्र कुनै दिन टिपरले किचेर मारदिने धम्की दिएका थिए। दिलीपको हत्यापश्चात क्रसर तथा टिपर सञ्चालकहरुले गैरकानुनी खोलाको उत्खननको विरोध गर्नेहरुलाई विभिन्न समयमा ज्यान मार्ने तथा घरमा आगो लगाईदिने समेत धाकधम्की दिने गरेको रहस्य खुलिरहेको छ।

crosser-don3.jpg

मिथिला नगरपालिका १ केमलीपुरका स्थानीय नन्द सिलवाललाई एक वर्षअघि क्रसर सञ्चालकहरुले घरमा आगो लगाइदिने धम्की दिएका थिए। ‘बसही खोला र औरही खोलाको उदगम् स्थलमा अवैध उत्खनन् गरेर बस्ती जोखिममा पार्न थालेपछि हामी ५० जना जति गाउँले पुगेर दुई पटक रोक्यौं। त्यसपछि क्रसर मालिकहरुले मेराे घरमा आगो लगाइदिने धम्की दिए।’ स्थानीय सिलवालले भने ‘यहाँसम्म आउँदा दिलीपको हत्यासम्म गरे। हामीले अवैध खोला दोहनको विरुद्ध आबाज उठाउँदा त जतिबेला पनि हामीमाथि आक्रमण हुनसक्छ।’

प्रहरी प्रशासनकै आडमा क्रसर मालिकले हत्यासम्म गर्ने आट गरेको सिलवाल बताउँछन्। ‘अवैध खोला दोहन गरेर प्रहरी प्रशासनकै संरक्षणमा रातारात मालामाल हुँदा जतिबेला मासु मदिरा खाएपछि मान्छे मार्नेसम्मको आँट आइहाल्छ नि्!’ उनले भने ‘हत्या हुँदा समेत विना मुचुल्का प्रहरीले हतार हतार शव उठाई लगे। यसले पनि धेरै कुरा प्रष्ट हुन्छ। कसको संरक्षण छ भनेर।’

तपाईको प्रतिक्रिया
यो सामग्री पढेर तपाईलाई कस्तो लाग्यो ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0